3
Kommentarer
Lämna en kommentar
Want to join the discussion?Dela med dig av dina synpunkter!
Lämna ett svar Avbryt svar
Kontakt
Har du synpunkter, frågor eller kompletterande uppgifter?
Kontakta Ala Karlsson: ala@solfoto.se
Länkar
- Mora Bygdearkiv
Observera att andra upphovsregler gäller för Mora bygdearkiv - Sollerö hembygdsförening
- Emigranter från Sollerö socken
- Sollerön.se
Information
På Sollerön fanns många duktiga fotografer redan under tidigt 1900-tal. Denna webbplats visar delar av deras bildskatt.
Du är välkommen att ta kontakt eller att direkt kommentera de bilder som finns här.
Vår förhoppning är att bilderna ska vara till glädje för de som släktforskar eller på annat sätt är intresserade av svunna tiders miljöer, verktyg, kläder, seder etc.
Bilderna är fria att använda i icke kommersiellt syfte.
Populär
Nyligen
Kommentarer
- Vet man när fotot är taget?12 januari, 2021 - 09:37 av Kerstin Persson
- Detta är min farmor Tolla Anna's föräldrar,Tolla Anna...9 januari, 2021 - 20:13 av Kjell Åsberg
- Längst upp från vänster Stikå Anders född 1915, Toms...7 januari, 2021 - 23:53 av Anne Adsten
- Flickan på bilden är jag, Marianne Smith, och jag sitter...7 januari, 2021 - 12:37 av Marianne Dahlström
- Troligen Stikå Gunnar från Bråmåbo, Sollerön som spelar...6 januari, 2021 - 22:00 av Anne Adsten
Taggar
Maria Larsson syster till de ovan dog 1912 i Aspeboda och lämnade 9 barn. Vet någon vad hon dog av. Hon var gift med Nygårds Erik Pettersson.
Hejsan.
Den 10 december 1912 dog Maria Pettersson född Larsson av eclampsia gravidarum. Alltså hon var gravid och fick havandeskapsförgiftning som ledde till kramp. Hon dog på Falu lasarett. / Alisa
Annalisa, tack för informationen. Jag är Per-Eriks dotter. Kan jag få tag på dig för mer information? Hälsningar Karin